Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Snad každá česká rodina někdy uvažuje o koupi štěněte a výběr plemene a pohlaví, u těch odpovědných, zabere mnoho večerů. Ti méně rozumní se spolehnou na ujištění dětí, že kamarád má doma skvělá štěňátka, která dává skoro zadarmo... a neštěstí je hotovo. Novofundlák nebo malamut do paneláku, teriér s lovecky vedenými předky do rodiny lenochů anebo chrt pro bábinku jsou opravdu extrémní, leč možné případy.

Jako si nikdo rozumný nekoupí land rover na popojíždění po městě, tak by si neměl soudný člověk pořizovat plemeno psa, na které nemá čas, prostor ani finance. Více jak 340 oficiálně uznávaných psích ras a nespočetně jejich kříženců nám dává mnoho možností, o jakého psa si rozšíříme rodinu...a my už dnes víme, že ty tolik diskutované "papíry", tedy průkaz původu, nejsou pro nic za nic. Máme alespoň 99% jistotu, že si nepřineseme domů cosi mezi běsem a ďasem, ale štěně po dvou známých rodičích, jejichž předci byli stejného plemene; tedy vzhled i povaha zde budou jasné.

Kavalír King Charles španěl je plemeno vhodné i pro začínající kynology, není náročné na výcvik (jen důslednost všech rodinných příslušníků je naprosto nezbytná), na prostor a ani jeho krmení nám neudělá velkou díru do rozpočtu. Když si vyberete štěně po zdravých rodičích a od zodpovědného chovatele, můžete se pravděpodobně těšit na bezproblémového a příjemného společníka.

V následujících kapitolách se seznámíte se základními pravidly, která vám pomohou s výběrem štěněte, jeho výchovou a péčí.