Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Uvědomte si, že první dny štěněte v novém domově jsou pro něho a jeho další vývoj velmi důležité. A nejen pro štěně ale i pro nového majitele. Štěně se bude zpočátku cítit zmatené a osamělé. Poprvé ve svém životě zůstane v noci samo, bez sourozenců a matky.

Také nový majitel prochází prvním testem. Nastává rozhodnutí na celý život, které už později nepůjde změnit. Bude štěně spávat ve svém pelíšku, nebo majitel nevydrží úzkostlivé volání štěňátka a vezme si ho k sobě do postele? První varianta je opravdu težká. Existuje spousta "zaručených" metod, ale doporučit vám můžeme jen toto:

  • Pokud jste od chovatele dostali nějakou hračku, nebo hadřík, který je načichlý sourozenci a matkou, dejte ho šteněti do pelíšku
  • Napusťe do pet-láhve teplou vodu, zabalte ji do nějakého hadříku a také ji dejte do pelíšku. Štěně bude mít pocit, že cítí teplo matky a bude se mu lépe usínat
  • První dny budou asi těžké, vydržte ...

Od prvních dnů začněte s výchovou. Pokud dělá štěně něco špatného, říkejte mu důrazně a hlubším hlasem NE. Naopak nešetřete chválou, pokud udělá něco správně. Velmi brzy se pak naučí chápat co je správné a co ne.