Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Pejska si většinou přinášíte v tom nejdůležitějším období jeho štěněcího života. Kavalíři jsou velmi dychtiví po společnosti lidí a je jejich přirozeností dělat vám radost. Proto se v tomto věku dají velice snadno vycvičit k základní poslušnosti. Nepropásněte proto tuhle jedinečnou příležitost, protože později to budete už jen velmi těžko dohánět.

S výcvikem můžete začít již od prvních dnů. Volejte na štěně jeho jménem a ono brzy pochopí, že má přijít k vám. Začněte mu také dávat malý obojek. Štěně si na něj bude postupně zvykat a až půjde poprvé na procházku, bude to pro něj i pro vás mnohem jednodušší. Největší chybou je začít štěně zvykat na obojek den před první procházkou.

Jakmile má štěně za sebou potřebná očkování, můžete se s ním vydat na první procházku. Veterinář vám jistě řekne, kdy už je to možné a bezpečné. Začněte s krátkou procházkou, štěně musíte mít na vodítku. Mluvte na něj a svým hlasem ho podporujte v tom, aby se drželo ve vaší blízkosti a nemuseli jste ho tahat vodítkem. Než budete moct pustit pejska z vodítka, bude to trvat ještě dost dlouho a vy si musíte být jisti na 110%, že na zavolání k vám okamžitě přijde.

A i poté, co už pes na zavolání reaguje a přijde k vám, je dobré procvičovat ho v tom, aby si on hlídal vás a ne naopak. Pokud ho na procházce něco zaujme a on vás nesleduje, schovejte se. Jakmile zjistí, že nejste v dohledu, začne vás hledat. Tuhle "hru" opakujte často a pejsek si navykne vás neustále po očku sledovat.

Při prvních "výletech" mimo dům, byť je to třeba jen vaše zahrada, buďte nanejvýš opatrní. V zahradách se často používají pesticidy, jedy na slimáky ... a to vše je pro malé štěně velmi nebezpečné. Dávejte také pozor na dveře, výtahy ... tady všude hrozí nezkušenému štěněti nebezpečí.

A tak jako zpočátku doma, tak i venku nezapomínejte na hlasité NE, FUJ ... a naopak když je štěně poslušné, pořádně pochválit. Ve výchově buďte DŮSLEDNÍ!!!

Vozte ho všude sebou, tedy kam to jen půjde, svezte ho v tašce v metru, autobuse, ve vlaku i autě, nechte ho, ať se podílí na veškeré vaší domácí činnosti, protože co pozná do jednoho roku, to bude považovat za samozřejmé a nebude se pak takových věcí, jako je vysavač nebo vrtačka bát. Když uvidíte, že k nějakému předmětu nemá důvěru, dejte mu čas, aby si mohl tu „divnou" věc očichat a zjistit, že mu nic neudělá. Seznamte ho brzy i s jinými zvířaty, která se ve vašem okolí vyskytují, berte ho na návštěvy a zvěte přátele k sobě domů, jen tak budete mít bezproblémového společníka, kterého vám bude každý závidět.