Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Při výběru štěněte nezapomínejte na to, že vedle jeho pohlaví a barvy je také důležité od koho si štěně kupujete. Štěně si vybírejte od seriózních chovatelů, na které získáte dobré reference od někoho, kdo již od této chovatelské stanice štěně má, nebo jsou na tuto stanici dobré reference například na webu. Můžete si také nechat poradit klubovou poradkyní chovu, jejíž adresu najdete v kontaktech na klub. Je dobré požádat chovatele, zda si můžete přijet štěně prohlédnout, na fotografiích opravdu neuvidíte všechno. Kromě štěněte si prohlédněte také jeho případné sourozence a matku. Také se podívejte v jakém prostředí štěňata u chovatele vyrůstají.

Informujte se na zdravotní stav rodičů a nechte si předložit certifikáty jejich zdravotních vyšetření. Nikdy nekupujte štěně mladší 7mi týdnů. Slušný chovatel Vám kromě kupní smlouvy dá mimo jiné i napsaná základní pravidla péče o štěně, doporučí jak a čím máte štěně krmit a kdy máte jít se štěnětem na očkování a odčervení.

Se štěnětem si od chovatele odnesete minimálně kupní smlouvu a očkovací průkaz či pet pas štěněte. Slušný chovatel Vám přidá další věci, písemné rady pro začátek vašeho soužití se štěnětem, stravu pro štěně na několik prvních dní, hadřík (nebo plyšovou hračku), který měla štěňata v pelíšku a je cítit po matce a sourozencích ... Ve většině případů nemá chovatel ještě k dispozici průkaz původu štěněte. Ten by Vám měl poslat bez prodlení, jakmile ho sám obdrží. Za průkaz původu byste již neměli nic platit a zmínka o tom, že Vám bude zdarma zaslán by měla být v kupní smlouvě. Ačkoliv je to na internetu nesmyslně kritizováno, nabídnou Vám někteří chovatelé přihlášku do klubu, nebo Vás alespoň o existenci obou klubů, působících na území ČR informují. Nedělají to proto, že za Vás pak v klubu získají nějaké výhody, nebo že ve Vás vidí dalšího platícího člena. Slušný chovatel totiž uvítá každý způsob, jak s Vámi a štěnětem zůstat v kontaktu. A toto je jedna z možností. Zároveň Vás ale nebude přemlouvat. Je to pouze další informace a je na Vás, zda do některého klubu vstoupíte, nebo ne.

Štěně by mělo být od pohledu zdravé, při prohmatání by nemělo cítit bolest. Jako začátečník asi stejně při nákupu štěněte víc nepoznáte. Proto by bylo vhodné, aby štěně prohlédl Váš veterinář, například při prvním očkování. O zdravotním stavu štěněte by měl být záznam v kupní smlouvě a chovatel by Vás měl upozornit na veškeré odchylky od normálu (například v případě pupeční kýly a domluvit se na řešení).

  • Před nákupem si sežeňte co nejvíce referencí na danou chovatelskou stanici. V případě jakýchkoliv pochybností raději hledejte jinou stanici.
  • Zajeďte se před nákupem na štěně podívat. Budete mít ještě možnost vidět jeho případné sourozence a prostředí, ve kterém se narodilo a je odchováváno. Zároveň si touto návštěvou můžete potvrdit správnost referencí na tuto stanici.
  • Na příjezd štěněte domů se důkladně připravte a nezapomeňte ještě jednou zvážit, jestli tento závazek, tedy vlastnit psa, jste schopni naplňovat a to docela dlouhou dobu.
  • Se štěnětem si odvezete ještě minimálně kupní smlouvu a očkovací průkaz / petpas. Před podpisem si smlouvu důkladně pročtěte.
  • Chovatel by vám měl ukázat certifikáty zdravotních vyšetření matky a otce (u otce může stačit i odkaz na zdravotní vyšetření uvedené na tomto webu, protože za tyto výsledky klub ručí a ověřil je).
  • Ve většině případů si budete odvážet štěně v době, kdy ještě chovatel nemá jeho průkaz původu. Měl by vám ho ale v co nejkratším termínu po jeho obdržení odeslat a to na jeho náklady a bez jakýchkoliv poplatků. Toto by mělo být uvedeno ve smlouvě.
  • Štěně by mělo být odčervené, očkované, v dnešní době bude asi očipované (ale může mít jen tetování). Měli byste také dostat certifikát zdravotního stavu pořízený veterinářem, nebo by vám měl chovatel ukázat zápis o kontrole vrhu.
  • Je nanejvýš vhodné v co nejkratší době zajít se štěnětem k vašemu veterináři, nechat štěně prohlédnout a domluvit se na termínech dalších očkování a odčervování.

Pokud je chovatel členem našeho klubu, mělo by štěně dostat také "Zdravotní knížku" a již zmíněný certifikát od veterináře o zdravotním stavu štěněte.