Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Je Kavalír pes pro Vás?

Společnost lidí kavalír prostě miluje.

Temperament plemene je mírumilovný a v žádném případě není agresivní. Jsou to psi, kteří milují zábavu, zbožňují vyrazit si ven na pořádnou procházku a po návratu se schoulit v pohodlném křesle nebo na klíně. Milují své pohodlí a jsou schopni Vás velkou měrou zmanipulovat tak, aby směli sedět na tom Vašem nejlepším nábytku.

Kavalír má čtyři typy zbarvení:

  • sytě kaštanové znaky na perleťově bílé - Blenheim
  • sytě rezavý - Ruby
  • černobílé s pálením nad očima, na stranách obličeje, pod ušima a ocasem - Tricolor
  • černé s pálením na nohou, pálením nad očima a pálením na stranách obličeje, pod ušima a ocasem - Black and Tan

Kavalír zpravidla líná dvakrát ročně.

Ať už si vyberete psa nebo fenu, neměl by být vidět žádný rozdíl v temperamentu, pes by měl mít stejně sladkou povahu jako fenka.

Jsou velmi inteligentní a rychle se učí. Mnozí Kavalíři jsou dost zdatní k provozování obedience nebo agility, ale jak se zdá, většina dojde hodně daleko, ale pak skončí.

Obecně to jsou dobří jedlíci, dospělý pes potřebuje jedno jídlo denně a nejlépe s pamlskem na dobrou noc. Mnoho Kavalírů má sklon k obezitě, což je často způsobeno jejich prosebnýma očima! Tyto oči ve Vás vyvolají pocity, které není možné ignorovat: "Mami já tě miluji a já bych rád něco dobrého". Příliš velká váha je pro tohoto psa velmi špatná.

Bohužel, toto plemeno má v anamnéze srdeční problémy, ale dobří chovatelé nyní nechávají své plemeníky a chovné feny pravidelně na toto onemocnění vyšetřovat a Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska sponzoruje tato vyšetření pro členy tohoto klubu. Proto je důležité pro koupi štěněte vybrat dobrého chovatele.

S výběrem chovatele Vám pomůže klubová poradkyně chovu, nebo si můžete vybrat za pomoci našich stránek, kde si můžete zjistit, jak často a s jakým výsledkem byla určitá fena (nebo pes) vyšetřována. Nikdy nekupujte štěně, které není se svou matkou a vyhněte se reklamám a obchodům se zvířaty. Štěňata z těchto zdrojů byla téměř jistě vyšlechtěna pro komerční zisk bez jakéhokoli vyšetření na srdeční problémy.

Nezapomeňte, že se pes musí hodit do vašeho životního stylu. Měl by být součástí rodiny a neměli byste si ho pořizovat, pokud nemáte dostatek času, který mu budete moci věnovat. Máte čas? Peníze? Trpělivost? Životní styl? Přemýšlejte dlouho a zodpovědně, vlastnit psa je velký závazek.

Pokud jste se rozhodli, že Kavalír zapadne do vaší domácnosti, budete odměněni nejkrásnějším společníkem!