Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Oči, uši, nos

Veliké věrné oči našich kavalírků, jejich krásné dlouhé uši i všetečný nos si jistě zaslouží stejnou péči a pozornost jako jiné partie těla.


Uši

Existuje velké množství nemocí, které mají vliv na uši psa. Kromě vnější a vnitřní části uší, které můžete vidět, může jít i o problémy středního ucha a struktur vnitřního ucha. Někdy mohou vnější příznaky naznačovat na problém, který je v hlubších částech ucha. V případě podezření na problém s ušima, je nanejvýš žádoucí, aby problém viděl veterinář.

Krvácení z uší může ukazovat na vážné poranění hlavy a je třeba ho brát velmi vážně:

 1. Psa udržujte v teple, abyste zabránili šoku.
 2. Mějte na paměti to, že pes může ztratit vědomí, nebo mít potíže s dýcháním.
 3. Připravte psa na přepravu k veterináři. Nejlepší je, aby pes ležel na boku, na pevné podložce a aby se při převozu příliš nehýbal, aby se poranění nezhoršilo.
 4. Co nejrychleji přepravte psa k veterináři.

Cizí předmět v uchu:

 1. Pokud vidíte v uchu cizí předmět, můžete se ho pokusit jemně odstranit tupou pinzetou.
 2. Do ucha neaplikujte žádné léky (kapky). To je možné až po konzultaci s veterinářem, který potvrdí, že nedošlo k poranění ušního bubínku.
 3. Transportujte psa k veterináři, který se ujistí, že všechny cizí předměty a jejich části byly z ucha odstraněny.

Oči

Oko je velmi citlivý orgán. Informujte vašeho veterináře o jakýchkoliv změnách očí psa, aby nedošlo k zanedbání možného problému a ohrožení zraku zvířete.

Při zranění hlavy může dojít i k tomu, že oční bulva vypadne z oční jamky. V takovém případě je nutný rychlý převoz k veterináři.

 1. Připravte psa na převoz k veterináři. Nejlepší je, aby pes ležel na boku, na pevné podložce a aby se při převozu příliš nehýbal, aby se poranění nezhoršilo.
 2. Snažte se zabránit tomu, aby pes hlavou hýbal.
 3. Udržujte oko vlhké, a to pomocí sterilní kapaliny (například Opthal-Lavage), nebo alespoň čistou vodou.
 4. Převezte psa k veterináři.

Cizí předmět nebo substance v oku:

 1. Vypláchněte oko sterilní kapalinou (například Opthal-Lavage), nebo alespoň čistou vodou.
 2. Pokud je to potřeba opakujte vyplachování po dobu 10 - 15 minut.
 3. Jestli i poté jeví oko známky podráždění, přepravte psa k veterináři.

Nos

Nejviditelnější je vnější část nosu. Ta má v případě psů různou barvu. Změna barvy může indikovat problém a proto je dobré vědět, jaká barva je u vašeho psa normální. Nosní dutiny jsou mimořádně citlivé části těla a obsahují obrovskou síť nervů, které jsou základem velmi citlivého čichu, na který pes silně spoléhá. Proto je poranění, či podráždění nosní dutiny pro psa velmi nepříjemné. Krvácení může být způsobeno pouhým naražením, cizím předmětem, v souvislosti s otravou nebo polypy v nosní dutině. Také může být spojeno s vážným poraněním hlavy. Pokud neznáte důvod krvácení, převezte psa co nejrychleji k veterináři. 

 1. Zklidněte psa, aby se co nejméně pohyboval.
 2. Přiložte na horní část nosu sáček s vodou a ledem (nebo sáček s mraženou zeleninou) zabalený v ručníku. Nikdy nepřikládejte sáček s ledem přímo na nos, vždy použijte ručník.
 3. Po pěti minutách sáček odstraňte.
 4. Pokud do patnácti minut po odstranění sáčku krvácení nepřestane, převezte psa okamžitě k veterináři.

Cizí předmět v nosu:

U psů se setkáváme s uvíznutím cizího předmětu v chřípí, nebo nosní dutině častěji než u koček. Často se stává, že vdechnou nějaký rostlinný materiál. Pokud předmět vidíte a vyčnívá nosní dírkou, můžete se pokusit uchopit ho tupou pinzetou a vytáhnout ho. Je dobré, pokud vám někdo může asistovat a psa přidržovat. Pravděpodobnější však je, že budete pozorovat pouze příznaky - násilné a neustálé kýchání. Odebrání objektu může vyžadovat farmakoterapeutickou sedaci nebo anestezii. Pak je nezbytné převézt psa k veterináři.