Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Výběr krycího psa a krycí list

Jestliže máte uchovněnou fenu, musíte se porozhlédnout po vhodném plemeníkovi. Nehledáte psa s největším počtem titulů, ani psa, který má všechna zdravotní vyšetření, ale ke standardu plemene má daleko. Hledáte zdravého psa, který se typově hodí k vaší feně. Když si projdete sekci o zdraví a nemocech kavalírů, dokážete se v tom celkem snadno zorientovat a první podmínku asi dokážete snadno splnit. V sekci CHOVATELSKÝ SERVIS najdete stránku s názvem CHOVNÝ PÁR. Tato stránka vám také může pomoci. Ale to, jestli se dva jedinci k sobě typově hodí, to už je velký problém. Jestliže se naučíte poznat typ psa, máte vyhráno. Připravte se však na to, že to chvíli trvá a někdo se to nenaučí nikdy. Pro ty z vás, kteří si na to netroufají, tu jsou zkušení chovatelé a klubová poradkyně chovu. Někdo z nich vám určitě rád pomůže.

1. Potvrzení krycího listu

Až budete mít vybráno, stáhnete si formulář Krycí list, který se sestává z dvou kopií a najdete ho v sekci Klub - Dokumenty ke stažení. Obě vyplníte a zašlete je spolu s dokladem o zaplacení klubovému poradci chovu k potvrzení. Plemeníky vám může navrhnout i poradce chovu. Krycí listy musíte odeslat alespoň 6 týdnů před předpokládaným háráním feny. Potvrzené krycí listy vám poradce chovu zašle obratem zpět.

2. Krytí

Krytí se uskutečňuje podle podmínek předem dohodnutých s majitelem krycího psa. Po uskutečněném krytí vyplní chovatel s majitelem krycího psa Krycí list č.1 a 2. K uskutečnění krytí (páření dvou chovných jedinců) ve smyslu Chovatelského řádu smí dojít:

  • jen mezi chovnými jedinci, kteří jsou příslušníky stejného plemene
  • mezi chovnými jedinci, kteří jsou v náležitém zdravotním stavu a kondici
  • mezi chovnými jedinci, kteří splňují předepsanou věkovou hranici:- pes 15 měsíců, fena 18 měsíců
  • klub doporučuje použít k chovu jedince ve věku 2, 5 roku
  • chovná fena smí být v chovu použita naposledy v den dosažení osmého roku svého věku, přičemž rozhoduje datum uskutečněného krytí. Fena smí mít za dobu své chovnosti maximálně 5 vrhů

3. Odeslání krycího listu č.1

Do 7 dnů po krytí zasílá majitel krycího psa Krycí list č.1 klubovému poradci chovu.

4. Odeslání krycího listu č.2

Do 7 dnů po narození štěňat zasílá chovatel Krycí list č.2 klubovému poradci chovu. Společně s ním zasílá také vyplněný formulář Hlášení vrhu, který najdete v sekci Klub - Dokumenty ke stažení. Pokud fena nezabřezla, zasílá chovatel krycí list č.2 klubovému poradci chovu s oznámením, že fena nezabřezla. Do 7 dnů po narození štěňat sděluje chovatel majiteli krycího psa narození štěňat a další údaje o vrhu. Majiteli krycího psa se sděluje i to, že fena nezabřezla.

Všechny formuláře najdete také v sekci Klub - Dokumenty ke stažení.

Podrobné informace o krycích listech, krytí i odchovu štěňat najdete v Chovatelském řádu, který najdete v sekci Klub - Dokumenty ke stažení.

Kontakt:

Poradce chovu
Kateřina Šmejkalová
Straky 192, 289 25 Straky, okr. Nymburk
+420 724 706 228
merlin-bohemia@c-box.cz

Ceník plateb:

Kód platbyPoplatekCenaCena pro nečlena
007 Vystavení krycího listu
100.00 Kč 200.00 Kč
107 Vystavení krycího listu se slevou
— pokud má fena pravidelně vyšetřované srdce (minimálně 2 vyšetření do kterých se nezapočítává vyšetření při bonitaci)
50.00 Kč
207 Vystavení krycího listu, dodatečné
— 100% navýšení
200.00 Kč 400.00 Kč