Cavalier King Charles Spaniel
klub Čech, Moravy a Slezska


Krátké shrnutí:

Čím vícekrát přejedete srst kartáčem a hřebenem, tím větší máte šanci, že pes bude mít hezčí "kabát". Vždy začínáme hřebenem. Je dobré vlastnit kvalitní hřeben, jako je například ten, který John používá a který má na jednom konci hrubší a na druhém konci jemnější zuby. Ujistěte se, že rozčešete všechny spletené a zplstnatělé prameny srsti a to zejména pod ušima.

Je velmi vhodné již od mládí učit kavalíry, aby vydrželi česání na stole. Je to pro vás pohodlnější a pokud si kavalír zvykne, nemá snahu vám utíkat. Vždy dobře zkontrolujte nohy a hřebenem se ujistěte, že srst na praporcích je volná. Srst kavalíra se netrimuje a nezastříhává, pouze pokud mají delší srst mezi polštářky na spodní straně pacek, můžete ji tam zastřihnout. Zkontrolujte, že mezi polštářky na packách nejsou žádné uzlíky srsti. Stejně zkontrolujte místa v podpaží.

Je naprosto k ničemu snažit se zachránit línající srst. Naopak, čím dříve ji vyčešete, tím dříve a rychleji začne dorůstat nová. Línání je problematické zejména u fen v období hárání. U nich je potřeba věnovat důkladnou péči pročesáním na zádech a praporků na nohách.

Důkladně přečešte i ocas a vždy ho češte po směru růstu srsti. Na důkladné dočesání srsti na zadku a praporků na zadních nohách je dobré použít menší a jemnější hřeben.

John doporučuje česat kavalíry jednou, lépe však dvakrát týdně. John říká, že fenka kterou právě češe bude mít za šest měsíců krásnou a bohatou srst.

Na závěr se ještě kavalír dočeše kartáčem. Aby byla srst zdravá a lesklá, můžete použít nějaký sprej na srst. John neaplikuje sprej přímo na srst ale na kartáč. Důkladné pročesání kartáčem také stimuluje jejich kůži.