Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Úprava kavalíra s Johnem Evansem

Úprava kavalířího zevnějšku je nedílnou součástí vašeho případného úspěchu na výstavě. Na následujících řádcích se tedy můžete seznámit s tím, jak co nejlépe přiravit svého pejska i po exteriérové stránce. 


KOUPÁNÍ

Nejprve šampon. John si připravil množství právě na jednoho psa. Používá šampon JDS od firmy Vetzyme. Za svůj život vyzkoušel mnoho různých značek, ale nakonec se vždy vrátil k tomuto. Vytváří velmi dobrou pěnu, je to insekticidní šampon, který vám dává naději, že si z výstavy kromě cen nepřivezete nic dalšího. John do šamponu ještě přidává benzylbenzoátový roztok, který se používá k léčbě psího svrabu. Navíc působí velmi dobře na psí drápky. Šampon se nanáší na mokrého psa a důkladně ho promasírujete. Po opláchnutí zkontrolujete, jestli je vše tak, jak má být. Pokud se vše napoprvé nepodaří, proceduru zopakujete a můžete použít i jiný typ šamponu. Dávejte pozor, aby se voda nedostala psovi do uší. Pokud máte obavy, můžete mu do uší dát před koupáním ucpávky z vaty. Ty samořejmě po koupání vyndejte, jinak si budete moct vykřičet plíce a pes vás v kruhu nebude poslouchat, protože vás neuslyší.

Dále přichází na řadu kondicionér. Pořádně ho vetřete a nechte ho asi pět minut působit. Vše důkladně opláchněte vodou. Dnešní kondicionéry obsahují již vše potřebné. John je ze staré školy, a tak pokračuje smícháním asi půl lžíce oleje na zvýšení lesku a trocha vinného octa, který zase způsobí zvýraznění přechodů mezi bílou a hnědou a srst pak nepůsobí příliš mastně. Upozorňuje, že octa se nemá dávat příliš mnoho a musíte dávat pozor, aby se nedostal do očí. Emulze se naředí vodou a několikrát důkladně vetře do srsti. Pes je pak asi hodinu cítit jako rybí zavináč, ale do rána bude vše vpořádku a nikdo nepozná, že jste svého psa "ovínili". Nakonec žádná pravidla tohle nezakazují.

Následuje důkladné vytření srsti do ručníků.

SUŠENÍ

Psa byste měli usušit co nejdříve po koupání, jinak dojde k nadměrnému zvlnění srsti. Srst by měla být sušena co nejrovněji v proudu teplého vzduchu. Můžete také použít kvalitní kartáč. Než se do sušení pustíte, ujistěte se, že máte kartáč čistý. Špinavý kartáč vyperte v psím šamponu. Dobrý kartáč je na rozčesávání zamotaných chlupů mnohem lepší a jemnější než hřeben. Nebojte se kartáčovat rychle a razantně, je to totiž výborný stimulant pro srst a kůži psa.

ČESÁNÍ

Čím vícekrát přejedete srst kartáčem a hřebenem, tím větší máte šanci, že pes bude mít hezčí "kabát". Vždy začínáme hřebenem. Je dobré vlastnit kvalitní hřeben, jako je například ten, který John používá a který má na jednom konci hrubší a na druhém konci jemnější zuby. Ujistěte se, že rozčešete všechny spletené a zplstnatělé prameny srsti a to zejména pod ušima.

Je velmi vhodné již od mládí učit kavalíry, aby vydrželi česání na stole. Je to pro vás pohodlnější a pokud si kavalír zvykne, nemá snahu vám utíkat. Vždy dobře zkontrolujte nohy a hřebenem se ujistěte, že srst na praporcích je volná. Srst kavalíra se netrimuje a nezastříhává, pouze pokud mají delší srst mezi polštářky na spodní straně pacek, můžete ji tam zastřihnout. Zkontrolujte, že mezi polštářky na packách nejsou žádné uzlíky srsti. Stejně tak zkontrolujte i místa v podpaží.

Je naprosto k ničemu snažit se zachránit línající srst. Naopak, čím dříve ji vyčešete, tím dříve a rychleji začne dorůstat nová. Línání je problematické zejména u fen v období hárání. U nich je potřeba věnovat důkladnou péči pročesáním na zádech a praporků na nohách.

Důkladně přečešte i ocas a vždy ho češte po směru růstu srsti. Na důkladné dočesání srsti na zadku a praporků na zadních nohách je dobré použít menší a jemnější hřeben.

John doporučuje česat kavalíry jednou, lépe však dvakrát týdně. John říká, že fenka kterou právě češe bude mít za šest měsíců krásnou a bohatou srst.

Na závěr se ještě kavalír dočeše kartáčem. Aby byla srst zdravá a lesklá, můžete použít nějaký sprej na srst. John neaplikuje sprej přímo na srst ale na kartáč. Důkladné pročesání kartáčem také stimuluje jejich kůži.

ÚPRAVA UŠÍ

Další věc, kterou musíte udělat, je zkontrolovat uši. John používá lékařský líh, který se téměř okamžitě odpařuje. Při čištění uší používejte vatový tampon. Postupujte velmi opatrně a pokud na vatě zůstane nahnědlá špína, tak použijte nový tampon a čistění zopakujte. Druhé ucho vyčistíte novým tamponem stejně.

Uši byste měli čistit každý týden, protože plemena s převislýma ušima jsou náchylná k vytváření a hromadění mazu v uchu. V něm se pak mohou držet různí paraziti, kteří mohou následně způsobit velké problémy.

K jemnému vysušení ucha John používá vlastní směs pudru, která je založena na Hornet pudru slečny Beth. Velmi podobné složení má například Bio-Groom EAR FRESH.

OŠETŘENÍ OČÍ

John si pro úpravu okolí očí připravuje vlastní rostok. V půl litru teplé vody se rozpustí lžíce jedlé sody. Tento roztok je zcela bezpečný a i když se dostane do oka, nic se nestane. V roztoku pořádně navlhčíte hadřík, nebo smotek vaty. Důkladně otřete okolí očí.

Toto plemeno má velké kulaté oči, které jsou často náchylné k podráždění. V okolí očí se drží prach a můžou se tam také vytvářet slepence ze slz a výtoků.

Následně očistěná místa vysušíte dalším kouskem suché vaty.

Pokud to bude potřeba, můžete použít trošku pudru k dosušení. Nedávejte ho příliš mnoho a dávejte pozor, aby se nedostal do oka. Stačí ho dát pod oči a nechat ho tam zaschnout, zatímco dokončujete zbytek péče. Když skončíte s úpravami odstraníte přebytky pudru kartáčem.

STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ

Další věcí, kterou je potřeba uděla, je kontrola drápků. Velmi jemně stiknete tlapku tak, aby se prsty roztáhly a vy můžete vidět, jestli je potřeba drápky zkrátit nebo ne. Psi si drápky obrušují při chůzi, takže některé stříhat nemusíte, jiné je potřeba jen začistit. U světlých drápků je dobře vidět, kam až můžeme střihnout. Živá část je uvnitř růžová, takže stříháte právě kousek před tou růžovou částí. Používejte kvalitní a ostré kleště na drápy. Nezapomínejte na "palce", které si pes nemůže obrušovat.

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Johnova fenka je ještě mladá, takže její zuby jsou ve velmi dobrém stavu. Jakmile váš pejsek ztratí mléčné zuby, měli byste se o ně začít starat. Veterináři říkají, že byste měli psovi čistit zuby každý den. Pokud mu je necháte zarůst zubním kamenem, bude to začátek starostí a problémů, a to nejen ohledně zubů a úst.

Hodně záleží na výběru zubní pasty. John říká, že jeho psi pastu milují a pokud ji náhodou nechá se psem na stole a jde například k telefonu, když se vrátí, zjistí, že už žádnou nemá, protože ji "někdo" snědl. Zuby čistíme velmi velmi jemně. Nemusíte příliš tlačit a nemusíte čistit vnitřní strany zubů, protože zubní pasta udělá tuhle práci za vás. Nemusíte se bát. Pokud zvládnete čistit zuby alespoň dvakrát týdně, bude to fajn.

Hodně také záleží na kvalitě potravin, které psovi dáváte a také na tom, zda dostávají i něco tvrdšího, což určitě psím zubům prospěje.

A JEDNA DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR...

Pokud jezdíte na výstavy autem a váš kavalír tohle nesnáší moc dobře, tak mu v devět nebo deset hodin večer před výstavou dejte nějaký lék proti nevolnosti. Jinak veškerá vaše práce, kterou jste si s úpravou pejska dali, může přijít vniveč. Ze zadní části auta se ozvou známé zvuky "glo...glo...glo" a vy jste koupali pejska téměř zbytečně, nebo jeho nálada nebude zrovna tou pravou do výstavního kruhu.