Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Bonitace kavalírů

Bonitace je odbornou chovatelskou činností, která na základě poznatků o exteriérových a povahových kvalitách v porovnání s platným standardem FCI, jakož i na základě posouzení rodokmenové hodnoty jedince, slouží k určení chovné upotřebitelnosti jedince a je vodítkem pro výběr chovných párů.


Poslední dobou se dotazy ohledně bonitací množí, tak nám dovolte, abychom vám poskytli několik informací a rad.

BONITACE, neboli uchovnění, je určena pro jedince od 18. měsíce věku a provádí se pouze jednou za život psa. Proto je nesmírně důležité přivést k aktu uchovnění kavalíra dospělého, plně vyvinutého, osrstěného a i psychicky vyspělého.

Různá plemena mají různé podmínky pro připuštění do chovu – někde stačí velmi dobrá známka na klubové výstavě, jinde je mimo důkladné kontroly exteriéru také testována povaha, odebírána krev pro DNA profil apod.

V našem klubu je bonitovaný jedinec komisí změřen (kohoutková výška, délka od předhrudí po sedací kost a nos od koutku oka po špičku čenichu), je mu zkontrolován skus (nůžkový, klešťový, podkus, předkus, nepravidelný skus) a počet zubů (42), a je mu vyhotoven slovní posudek. Od číselného kódu bylo před několika lety upuštěno, protože jemné rozdíly v nedostatcích exteriéru nešly dobře rozlišit; např. – výrazně spáditá záď nebo lehce spáditá záď lze popsat slovy, ale už ne čísly, protože kód by se při takovém množství číslic nebo písmen stal nepřehledným. Ano, „samé jedničky“ vypadají dobře, ale bonitace není výstava, tady se nesoutěží, ale popisuje živý tvor, jak nejlépe to jde, aby se chovatel při sestavování chovného páru mohl dobře orientovat a nezpůsobil omylem upevnění nějaké vady, kterou mají oba jedinci uvedenu v bonitačním hodnocení. Bonitace je zaznamenána do PP, kavalír je označen slovem CHOVNÝ nebo NECHOVNÝ, je vyhotovena bonitační karta, kterou kromě komise podepisuje též majitel psa. Zápis bonitace je každému psu i feně přiřazen do jejich karty na klubových stránkách. Nutnou přeregistraci na ČMKU si může majitel psa zařídit sám nebo může využít nabídky klubu a nechat poslat originál PP na plemennou knihu s průkazy ostatních odbonitovanách jedinců. Pracovník plemenné knihy zařadí psa nebo fenu mezi chovné jedince a k zápisovému číslu přidá lomítko s rokem uchovnění. Přeregistrovaný průkaz původu pak dostane majitel spolu s Knihou odchovů nebo Knihou krytí za cca tři týdny poštou na dobírku.

Bonitace není pro výstavy povinná, i neuchovněný jedinec se může výstav účastnit.

Na bonitaci je potřeba pejsky připravit. Měli by dokázat klusat volně na vodítku u nohy se zvednutou hlavou, neměl by je děsit dotyk cizího člověka, měli by umět stát na stole a nechat si spočítat zuby. Pro pěkné předvedení je vhodné použít výstavní vodítko nebo alespoň obojek a vodítko. Kšíry a „flexina“ nejsou příliš vhodné. Kavalír není plemenem náročným na úpravu srsti, ale bylo by skvělé, kdybyste svého pejska před bonitací pořádně vyčesali a případně i vykoupali. Někteří jedinci mají po vyšamponování tzv. „otevřenou srst“, to znamená, že jim chlupy na zádech odstávají vzhůru od těla. Tomu předejdete tím, že psa vykoupete třeba již týden před akcí nebo jej po koupeli ošetříte vhodným kondicionérem a s pomocí kartáče vyfénujete do sucha.

NA BONITACI SI NEZAPOMEŇTE VZÍT ORIGINÁL A TAKÉ KOPII PRŮKAZU PŮVODU PSA!

Náš klub podporuje zdravotní program, proto jsou na každé bonitaci přítomni veterinární specialisté - kardiolog, ortoped a oftalmolog. Zveme zkušené veterináře a vy tak máte možnost si v jednom dni nechat vyšetřit jedince staršího jednoho roku na známou kavalíří trojkombinaci srdce-oči-patelly (kolena). Poplatek za poslechové vyšetření srdce je součástí platby za bonitaci. Poplatky za ostatní vyšetření se platí spolu s poplatkem za bonitaci převodem na klubový účet. Výsledky vyšetření se také objeví na webových stránkách klubu v kartě vašeho psa. Veterinární vyšetření při bonitaci není povinné, můžete si nechat psa vyšetřit u jiného, klubem akceptovaného veterináře a výsledky přinést s sebou k zapsání do karty psa.

Nezapomeňte svého psa online na bonitaci a požadovaná vyšetření přihlásit alespoň jeden měsíc před datem konání.

Bonitace jsou nyní pořádány na jaře a na podzim v Čechách a v létě na Moravě.

Na závěr bychom vás chtěli požádat, abyste do chovu používali pouze zdravé, dospělé a povahově vyrovnané jedince, kteří budou alespoň lehkou zárukou toho, že naše skvělé plemeno bude k vidění ve standardní podobě ještě v příštím století.

Budeme se na vás těšit.

Výbor klubu

Bonitační karta
(pdf, 248,4 kB)