Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Obedience s kavalíry

Jedná se o sportovní disciplínu, při které pes bez vodítka v doprovodu psovoda vykonává předepsané cviky. Přezdívá se jí také vysoká škola poslušnosti, protože klade velké nároky na přesnost a zároveň na rychlost provedení.


Obedience podporuje vzájemný vztah

Obedience vyžaduje schopnost práce na velké vzdálenosti od psovoda a hodnotí se i celkový dojem – pes by měl mít ze cvičení radost! Ta se odvíjí od způsobu, jakým se obedience (a nejen ta) nejlépe učí – po dobrém a po malých krůčcích. Výcvikem obedience se podporuje nejen vzájemný vztah psa a psovoda, ale i trpělivost a sebeovládání (na obou stranách). Této kynologické disciplíně se lze věnovat s každým psem bez ohledu na plemeno a začít se dá v každém věku.

Soutěží se ve čtyřech třídách

Obedience je rozdělena celkem do čtyř tříd obtížnosti (OB-Z - začátečníci, OB1, OB2 a nejvyšší OB3), z nichž každá zahrnuje deset až jedenáct cviků. Jsou to např. odložení vsedě a vleže ve skupině psů, chůze u nohy v různém tempu, polohy sedni, lehni, vstaň a odložení do nich za pochodu, přivolání i s mezizastavením, vyslání do čtverce, držení a přinášení aportu, skok přes překážku, obíhání kuželu a pachové rozlišování dřívka s pachem psovoda. To vše v různých kombinacích a úrovních.

Základní pravidla

Přehled cviků v jednotlivých třídách, popis provedení a bodové hodnocení obsahuje Zkušební řád, který je k dispozici na owebových stránkách Klubu Obedience CZ http://klub.obedience.cz/ (sekce Dokumenty ke stažení). U každého cviku je stanoven maximální možný počet povelů a jejich typ (zvukový a/nebo posunkový), znění povelů ale není předepsané a psovod může používat jakékoli dle svého uvážení. Za každý cvik je možné získat maximálně deset bodů, které se násobí příslušným koeficientem obtížnosti.

Všechna plemena i věkové kategorie soutěží dohromady, ale při hodnocení se bere ohled na možnosti plemene. To znamená, že se neporovnává rychlost provedení cviků u kavalíra např. s rychlostí border kolie, ale s rychlostí u našeho plemene obvyklou a dosažitelnou.

Závody a hodnocení

Pořádají se zkoušky nebo závody. Podle počtu dosažených bodů tým získává známku „výborně“, „velmi dobře“, „dobře“ nebo „nehodnocen“, na závodě se navíc určuje pořadí v každé třídě. Aby mohl tým skládat zkoušky ve vyšší třídě, musí nejdříve splnit předepsané podmínky v nižší kategorii. V nejvyšší třídě OB3 se zadávají tituly a na jejich základě lze získávat šampionáty (blíže na oficiálních webových stránkách).

Aktuální dění a kalendář akcí

Na klubových stránkách najdete také kalendář akcí (zkoušek, závodů, seminářů apod.) a přehled oficiálních rozhodčích, stewardů a instruktorů s místy, kde se cvičí.

Kavalír se dokáže naučit ledacos a je škoda toho nevyužít!

Aktuální dění v obedience lze také sledovat a diskutovat na Facebooku ve skupinách Klub Obedience CZ (https://www.facebook.com/groups/487754237955799) a Obedience (https://www.facebook.com/groups/386314308107130).

 

Ilustrační video kavalíra (Mistrovství ČR, OB1 dle řádu platného v r. 2009)

 

Zuzana Stádníková, duben 2016

Textová korektura: Michaela Weidnerová