Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Úvod

Když se nezaujatě rozhlédente po psím světě, zjistíte, že každé psí plemeno má nějaké zdravotní problémy. Objektivně posoudit, které je na tom lépe a které hůř, je v dnešní době docela složité. Důvodů je mnoho, ale ten nejpodstatnější je zřejmě (ne)poskytování pravdivých informací jednotlivými kluby a chovateli. Neochota podávat tyto informace, zveřejňovat výsledky vyšetření a diskutovat o zdravotních problémech je dána ekonomickými tlaky a bohužel zcela oprávněnou obavou, že tyto informace budou zneužity ke kampani proti tomu určitému plemeni.

Náš klub vsadil na otevřenost a výchovu v oblasti zdraví. Jestli je to správná cesta, ukáže až čas. V současnosti tedy všichni návštěvníci těchto stránek mají přístup k výsledkům zdravotních vyšetření psů ve vlastnictví členů tohoto klubu, ale i k výsledkům, které nám zaslali ostatní chovatelé a majitelé kavalírů.

Jediným důvodem otevření této zdravotní databáze a ozdravného programu nečlenům je velká provázanost chovu kavalírů na území bývalého Československa. Izolované výsledky jednoho klubu by těžko přinesly požadovaný účinek stejně jako tři oddělené databáze. Tato služba je všem zájemcům poskytována zdarma.

Každý může onemocnět. Člověk, pes, kočka a v našem případě kavalír. I ten se může nachladit, může dostat angínu, zánět ledvin, močových cest, může trpět na různé alergie. Těch nemocí je opravdu mnoho. Některým můžeme předcházet správnou péčí a výživou. Pokud sledujete tyto stránky, klubovou Ročenku a různá fóra, určitě najdete spoustu informací, které vám mohou pomoci. Ale to nejdůležitější, to je včasná návštěva veterináře. Vyjde to levněji a vede to k rychlejšímu průběhu léčby. Pamatujte si, že cokoliv, co trvá déle jak deset dní, stává se chronickým.

Pokud psy pouze nevlastníte, ale "žijete" s nimi, pak velice snadno z jejich chování poznáte, že něco není v pořádku. Projevy začínající nemoci mohou být různé. Od změněné chuti k jídlu až po změnu místa, kde pes lehává. Často to také poznáte, stejně jako u člověka, podle očí.

Když už vám radíme, že je dobré při nějakých zdravotních problémech co nejdříve navštívit veterináře, měli bychom vám i poradit, za kterým máte jít. Když se podíváte na internet, nebo projdete telefonní seznam, zjistíte že veterinářů máme relativně dost. Někteří jsou dobří, někteří špatní, někteří jsou opravdu na evropské úrovni. Vyznat se v tom může být pro laika docela problém. Tady je asi nejlepší doporučení některého zkušenějšího chovatele. Ale i tak to není jednoduché. Věta "To je opravdu výborný veterinář, Alíkovi je už osm let a co k němu chodíme, ještě nebyl nemocný .", tak ta nám říká pouze to, že Alík má štěstí a byl zdravý. O kvalitách veterináře jsme se moc nedozvěděli. Takže se spíš díváme po zkušenosti, kdy veterinář opravdu pejskovi pomohl a vyléčil ho. Když už budete s přístupem a případnou léčbou spokojeni, neohlížejte se po jiném. V tomto vztahu je velice důležitá důvěra a než si ji vybudujete, chvilku to trvá.

Pokud však dojde ke komplikacím, nebo pejsek potřebuje nějaké speciální vyšetření či složitější chirugický zákrok, může vás veterinář odkázat na specializované pracoviště. Tady opět platí, že výběr toho dobrého "obvoďáka" je základem všeho. Ten dobrý se bude snažit udělat pro vašeho psa to nejlepší a tedy vám vybere, nebo doporučí i kvalitního specialistu.

Pokud se jedná o vyšetření, která zahrnuje ozdravný program našeho klubu, je pro vás výběr veterináře mnohem jednodušší. Klub vede seznamy veterinářů, jejichž výsledky akceptuje a pouze ty jsou poté zveřejňovány na klubových stránkách.

Ozdravný program se zaměřuje zejména na genetické poruchy. Genetická porucha je onemocnění, které je způsobeno abnormalitami v jednotlivých DNA. Abnormality se můžou pohybovat od malé mutace v jednom genu přes přidání nebo odečtení celého chromozomu až po soubory chromozomů.

V této sekci najdete pravidla ozdravného programu k jednotlivým chorobám a postižením. Zajímáte-li se o základní popis těchto chorob nebo chcete-li nechat provést jednotlivá vyšetření a testy, veškeré potřebné informace najdete v záložce Zdravotní vyšetření