Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Jaký je kavalír King Charles španěl?

Jaký tedy ten kavalír vlastně je? Jistě by se na toto téma dala napsat celá kniha. Ale snad vám tato krátká charakteristika pomůže při vašem rozhodování... "Hodí se toto plemeno ke mně? A hodím se já k němu?"


Vaše rozhodnutí ovlivní váš život na poměrně dost dlouhou dobu. Zvažujte tedy pečlivě. V současné době existuje opravdu velké množství plemen a každý si může vybrat to pravé k obrazu svému. Pokud to u vás vyhraje kavalír, určitě s ním zažijete spoustu nezapomenutelných chvil...

Je tedy kavalír opravdu psem pro vás?

Společnost lidí kavalír prostě miluje...

Temperament plemene je mírumilovný a v žádném případě není agresivní. Jsou to psi, kteří milují zábavu, zbožňují vyrazit si ven na pořádnou procházku a po návratu se schoulit v pohodlném křesle nebo na klíně. Mají rádi své pohodlí a jsou schopni vás velkou měrou zmanipulovat tak, aby směli sedět na tom vašem nejlepším nábytku.

Kavalír  se chová ve čtyřech barevných varietách:

  • Blenheim - sytě kaštanové znaky na perlové bílé barvě
  • Ruby - sytě rezavý 
  • Trikolor - černobílé s pálením nad očima, na stranách obličeje, pod ušima a ocasem 
  • Black and Tan - černé s pálením na nohou, pálením nad očima a pálením na stranách obličeje, pod ušima a ocasem 

Kavalír líná zpravidla dvakrát ročně.

Ať už si vyberete psa nebo fenu, neměl by být vidět žádný rozdíl v temperamentu, pes by měl mít stejně sladkou povahu jako fenka.

Jsou to psi velmi inteligentní a rychle se učí. Mnozí kavalíři jsou dost zdatní k provozování obedience nebo agility, ale jak se zdá, většina dojde hodně daleko, avšak pak skončí.

Obecně to jsou dobří jedlíci, dospělý pes potřebuje jedno nebo dvě jídla denně. Mnoho kavalírů má sklon k obezitě, což je často způsobeno jejich prosebnýma očima! Tyto oči ve vás vyvolají pocity, které není možné ignorovat: "Mami, já tě miluji a já bych rád něco dobrého". Nadváha je však zdraví velmi škodlivá.

Toto plemeno má v anamnéze bohužel srdeční problémy, ale dobří chovatelé nyní nechávají své plemeníky a chovné feny pravidelně na onemocnění srdce vyšetřovat a Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska členům klubu tato vyšetření do jisté míry sponzoruje. Proto je při koupi štěněte nesmírně důležité vybrat dobrého chovatele.

S výběrem chovatele vám pomůže klubová poradkyně chovu, nebo si můžete vybrat za pomoci našich stránek, kde si můžete zjistit, jak často a s jakým výsledkem byla určitá fena (nebo pes) vyšetřována. Nikdy nekupujte štěně, které není se svou matkou a vyhněte se reklamám a obchodům se zvířaty. Štěňata z těchto zdrojů byla téměř jistě vyšlechtěna pro komerční zisk bez jakéhokoli vyšetření na srdeční a jiné problémy.

Nezapomeňte, že se pes musí hodit i k vašemu životnímu stylu. Měl by být součástí rodiny a neměli byste si ho pořizovat, pokud nemáte dostatek času, který mu budete moci věnovat. Máte čas? Peníze? Trpělivost? Životní styl? Přemýšlejte dlouho a zodpovědně, vlastnit psa je velkým závazkem.

Pokud jste se rozhodli, že právě kavalír skvěle zapadne do vaší domácnosti, budete odměněni tím nejúžasnějším a nejkrásnějším společníkem!

Přejeme šťastnou ruku při výběru vašeho budoucího kamaráda!