Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Coursing s kavalíry

Coursing je obdobou chrtích dostihů. Neběhá se na ovále, nýbrž v terénu. Většinou to jsou louky nebo koňská závodiště. I zde se pes snaží ulovit zajíce v podobě igelitového střapce. Střapec je na lanku tažen přes kladky a tím jsou simulovány změny směru běhu zajíce. Délka tratě bývá většinou 500 – 750 metrů.


I kavalíry coursing baví

Coursing je původně sportem pro chrty. V posledních letech se ale velkým tempem dostává i mezi nejrůznější nechrtí plemena. Dokonce i mezi kavalíry. I ty baví pronásledování a následné ulovení zajíce. Člověk by nevěřil, co dokáže takový kavalír dělat na startu. Je vidět, že si tento sport náramně užívá, na běh se těší a prožívá jej s námi.

Začínáme od štěněte

S touto aktivitou můžeme začít už u štěněte. Nepouštíme ho samozřejmě na klikatou trať, ale můžeme si vyrobit doma střapec z igelitové tašky, navázat ho provázkem třeba na násadu od koštěte a následně ho tahat před štěnětem tak, aby ho hned neulovilo. Postupně můžeme štěně pouštět na rovinky jen pár metrů dlouhé. Běh přes kladky by měl být zařazen až kolem jednoho roku věku, aby se pes ve vývinu příliš nepřetěžoval. Důležité je, aby se začínající coursingový závodník dostatečně zafixoval na střapec. Není tedy vhodné ho ze začátku pouštět na trať s jiným psem (velmi často vídaná chyba)! Až po několika trénincích, kdy bezchybně zaběhne sólový běh, můžeme zkusit přidat do běhu zkušeného psa. Zpočátku můžeme na trať vyběhnout za psem, pokud například střapec ztratí, avšak při závodech a licenčních bězích již musí pes běžet sám.

Něco z pravidel

Pokud přemýšlíme o závodní kariéře, musíme si vyběhat coursingovou licenci. Je to něco jako řidičák, když chceme řídit auto. Pes musí prokázat, že je schopný běhat za návnadou bez pomoci svého pána, či dokonce napadání ostatních závodících. Bez této licence se nemůžete oficiálních závodů účastnit. Dříve, než se přihlásíme na licenční běhy (pro získání licence potřebujeme dva sólové a dva párové běhy), je třeba mít zaběhnuté tréninkové běhy a tyto zapsané v tréninkové kartě. V současné době to jsou tři sólové a tři párové běhy. V jeden den smí pes zaběhnout pouze dvakrát a toto platí jak pro tréninkové běhy, licenční běhy, tak i pro závody. Samozřejmě je vše podmíněno i dosaženým věkem. Pro zapsání tréninkových běhů a plnění licence je minimální věk stanoven na patnáct měsíců, pro závody je to osmnáct měsíců až do osmi let. Pro plnění licence a na závody je předepsaná i povinná výbava, pro kavalíry je to pouze rozlišovací dečka (ostatní plemena mají navíc náhubek). Nic jiného na sobě pes nesmí mít. Doporučuje se i v tréninku pouštět psa bez obojku či postroje.

Jak vypadají závody?

Závody se běží na dvě kola, kde rozhodčí hodnotí celkem pět kritérií - úsilí, vytrvalost, obratnost, inteligenci a rychlost. Každý pes je bodován samostatně. Vyhrává pak ten, který dosáhl nejvíce bodů. Psi jsou rozděleni podle skupin FCI. Pokud se sejdou více jak tři jedinci určitého plemene, hodnotí se plemeno zvlášť. Pokud jsou přihlášeni minimálně tři psi a tři feny, hodnotí se zvlášť i dle pohlaví. V jednom běhu běží jeden až tři psi stejného plemene, případně psi rychlostně na stejné úrovni. V současné době lze získávat i hodnotné tituly, na mistrovských závodech titul Mistr Čech, Mistr Moravy a Mistr ČR. Za celou sezónu se pak uděluje titul Coursing Winner 20xx.

Směle do toho!

Líbí se vám tento sport? Určitě doporučuji vyzkoušet. Běhá se po celé republice, seznam oficiálních organizátorů najdete na níže uvedených webových stránkách nebo se podívejte po místních cvičácích, kde občas coursingové tréninky také pořádají. Doporučuji ale začínat u oficiálních organizátorů, kde je zaručena dobrá úroveň tréninku a kde vám i kvalitně poradí.

Více informací o tomto úžasném sportu najdete například na www.ceskypes.cz.