V krizové situaci musíte vyhodnotit tyto tři podmínky a určit, co pes potřebuje. Vaše možnosti jsou: obnova dýchání, hrudní komprese, nebo obojí. Pokud provádíte zároveň obnovu dýchání a kompresi hrudníku, jedná se o kardio-pulmonální resuscitaci (CPR). Pokud pes dýchá, tluče i jeho srdce. Pokud nedýchá, srdce může, ale nemusí tlouct. CPR provádějte, pokud nedýchá a nenahmatáte puls. Pokud nedýchá, ale srdce tluče, provádějte obnovu dýchání, pravidelně však kontrolujte puls. Jak měřit tep a kontrolovat dýchání najdete v kapitole "Co je normální".
Správný postup při první pomoci:
- Nejprve zjistěte, jestli pes dýchá. Pokud se hrudní koš zvedá a klesá, cítíte dech psa na svých prstech, nebo tváři, nebo dech slyšíte, můžete ho převézt k veterináři.
- Když pes nedýchá, proveďte dva resuscitační vdechy. Pokud je vidět, že při vdechu hrudník stoupá, jsou dýchací cesty čisté a můžete pokračovat v hledání pulsu.
- Pokud se hrudník při resuscitaci nezvedá, zkuste opatrně popotáhnout hlavu psa a tak natáhnout krk. Zopakujte resuscitační dýchání.
- Pokuste se najít puls na femorální artérii (na vnitřní straně stehna).
- Začněte provádět hrudní kompresi, abyste pomohli oběhu krve. Hrudní komprese může také pomoci vyčistit zablokované dýchací cesty.
- Střídejte pět stlačení hrudního koše s jedním resuscitačním vdechem a každou minutu kontrolujte puls.
- Jakmile nahmatáte puls, ukončete hrudní kompresi. Nepřestávejte však každou minutu kontrolovat puls.
- Jakmile začne pes sám dýchat, ukončete dechovou resuscitaci, ale opět pravidelně kontrolujte dech psa
- Převezte psa k veterináři.
Resuscitační dýchání:
- Položte psa tak, aby ležel na své pravé straně a vy budete za jeho zády. Pokud již pes leží na levé straně, neobracejte ho a začněte resuscitaci.
- Srovnejte mu hlavu a krk, tak aby měl volné dýchací cesty.
- Vytáhněte psovi jazyk dopředu a zavřete mu tlamu tak, aby jazyk zůstal na místě.
- Sepněte své ruce okolo čenichu a uzavřete tlamu. Obemkněte svými rty čenich psa a vdechněte do něho vzduch tak, aby se hrudník plně nadzvedl.
- Oddalte svá ústa od čenichu, aby pes mohl vydechnout.
- Takto proveďte dvě vdechnutí a zkontrolujte puls.Pokud nahmatáte puls, pokračujte s dechovou resuscitací frekvencí 20 - 30 vdechů za minutu.
- Jestliže puls nenahmatáte, začněte s kompresí hrudníku.
Kontrola dýchacích cest:
- Jestliže se během resuscitačního dýchání nezvedá psovi hrudník, je překážka v dýchacích cestách. Upravte polohu hlavy a krku, ujistěte se, že pes nemá zapadnutý jazyk a tlama je těsně zavřená. Pak opakujte resuscitaci.
- Jestli se opět hrudník nezvedá, opatrně posuňte hlavu psa tak, aby se krk natáhl a dýchací cesty se uvolnily. Také zkontrolujte, jestli nemá pes zapadnutý jazyk, nebo nějakou viditelnou překážku v tlamě, nebo krku.
- Pokud uvidíte v tlamě či krku překážku, pokuste se ji opatrně vytáhnout prsty (nejlépe obalenými v gáze, aby předmět nevyklouzl), nebo malými kleštičkami.
- Zkuste znovu resuscitační dýchání.
Komprese hrudníku:
Pokud nepracuje srdce, komprese hrudníku napomáhá cirkulaci krve tělem. Nejúčinnější je, když pes leží na pravém boku. Srdce je totiž při této poloze v tom nejlepším úhlu vzhledem k tlaku vyvíjeným na hrudní koš při resuscitaci.
- Položte dlaň své ruky na hrudník (zhruba na stejné místo, kde se provádí měření apikálního pulsu). Shora přiložte druhou ruku, pokud potřebujete vyvinout větší tlak. Narovnejte své lokty.
- Stiskněte hrudník tak, že se sníží o 1/3 až 1/4 své výšky a následně uvolněte. Toto opakujte frekvencí 80 - 100 × za minutu.