Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Záchranařina s kavalíry

Záchranařina je velmi sympatickou a prospěšnou činností, při které má pes v různých, většinou těžko dostupných terénech a situacích za úkol co nejrychleji vyhledat pohřešované osoby a ty přesvědčivým způsobem označit. 


Pracovat může každý, ale...

Pro záchranářský výcvik jsou vhodná všechna plemena psů včetně kříženců. Důležité však je, aby pes uměl používat svůj nos, zvládl štěkat na povel a byl motivovatelný na hračku nebo na pamlsek.  Vzhledem k tomu, že se jedná o vyhledávání cizích osob v cizím prostředí, měl by být také řádně socializovaný a v povaze vyrovnaný a naopak se neprojevovat agresivně k lidem, ani k ostatním psům. Při tréninku, ale i při ostrém zásahu, kdy v terénu pracuje více psů, nelze zaručit, že se nepotkají. 

Čtyři záchranářské disciplíny

Záchranářská kynologie se dělí na plošné, sutinové, lavinové a vodní vyhledávání, při kterém pes uplatňuje svůj velmi dobře vyvinutý čich.

Plošné vyhledávání

Pes pracuje na tzv. volném terénu (na loukách, v lese apod.) a musí při tom překonávat nejrůznější přírodní překážky (větve, hustě zarostlé keře, potoky, bahno atd.)  a to v jakémkoliv počasí.

Sutinové vyhledávání

Vyhledávání v sutinách představuje velmi náročnou práci, při které se pes setkává s nepříjemným materiálem a ne vždy komfortními situacemi (velké výšky, kanály, schody, cihly, díry, lávky, sklo, tmavé sklepy atd.)

Lavinové vyhledávání

Je náročné na fyzickou kondici psa i psovoda, kterým v řádném případě nesmí vadit sníh a větší mráz.

Vodní vyhledávání

Tato záchranářská disciplína je nejvhodnější samozřejmě pro psy, kteří milují vodu a jsou v ní také schopni vykonávat různé činnosti. Důležitým faktorem je také to, aby čtyřnohý  zvládl jízdu na člunu.  Vodní záchranařina je spíše pro větší plemena.

Máme tři zkušební řády 

V záchranářské branži se můžeme setkat se třemi typy zkušebního řádu.

- Národní zkušební řád SZBK ČR

- Mezinárodní zkušební řád IRO

-Mezinárodní zkušební řád FCI