Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Mantrailing s kavalíry

Mantrailing je metodou záchranného stopování a cílem je nalezení člověka podle jeho individuálního pachu. Jedná se o pro psa přirozený způsob a styl práce.


Cílem je v hledání uspět

Pes si na začátku stopy přičichne k předmětu hledané osoby (dostatečně nasaje pach), avšak další způsob vypracování záleží pouze na něm. Nemusí tedy přesně sledovat každou šlápotu jako při tradičním sportovním stopování, ale snaží se dostat co nejrychleji k cíli. Může postupovat klidně i jinudy, než šel kladeč stopy (v tréninku) nebo pohřešovaný člověk (v praxi), protože pach mohl mezitím svát jinam. Obdobou mantrailingu je pettrailing, při kterém se pes učí hledat ztracené domácí mazlíčky.

I kavalír může stopovat

Mantrailingu se lze věnovat s jakýmkoli psem od štěněte po veterána a libovolného původu. Výhodou je kladný vztah k lidem. Výjimkou jsou psi, se kterými by jejich majitel chtěl skládat klasické stopařské zkoušky - tyto disciplíny nelze kombinovat, neboť vyžadují jiný způsob práce na stopě.

V mantrailingu se nesoutěží

Pes buď ztracenou osobu najde, nebo nenajde, ale způsob vyhledávání je pro každého jedince individuální a nelze ho hodnotit jako lepšího, či horšího. Existují zkoušky prověřující připravenost týmu k nasazení v záchranné akci. Pro většinu týmů je však MT „jen“ zábavou, při které pes uplatní své přirozené schopnosti a nadání.

Kde najít bližší informace?

Základní informace k mantrailingu včetně kalendáře tréninků jsou k dispozici webových stránkách International Bloodhound Academy - www.ibha.eu.

Mantrailingu se také věnuje skupina na Facebooku https://www.facebook.com/groups/1457538271186563/. Obsahuje mimo jiné odkazy na jednotlivé regionální skupiny, ve kterých se pak objevují pozvánky na tréninky. 

Videa:

https://www.facebook.com/hundeschulevianova/videos/122845894455430/?pnref=story