Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Kousnutí, bodnutí, uštknutí

Všechna tato vnější poranění jsou velmi nepříjemná (svědí), bolestivá a v extrémních případech i život ohrožující, proto je nezbytné seznámit se včas s vhodnou první pomocí.


Kousnutí jiným zvířetem

Rána způsobená zvířecím kousnutím bývá velmi často kontaminována bakteriemi žijícími v jeho tlamě. Jakékoliv kousnutí neznámým zvířetem přináší potenciální nebezpečí nakažení vzteklinou. Pokud je váš pes pokousán jiným zvířetem, měli byste s ním vždy navštívit veterináře. 

První pomoc:

  1. Na ránu přiložte gázu nebo čistý ručník, abyste zpomalili nadměrné krvácení. Lehké krvácení není na závadu, pomáhá totiž odplavit případné bakterie z rány.
  2. Odstraňte srst v okolí rány (asi 2 cm kolem), aby bylo zranění dostatečně viditelné. Tím se zároveň zlepší cirkulace vzduchu nad ránou, a napomáhá to k zabránění infekce.
  3. Vyčistěte ránu čistou vodou. Ránu vyplachujte asi dvě minuty.
  4. Okolí rány můžete omýt antibakteriálním mýdlem a poté ho důkladně opláchněte.
  5. Ránu můžete následně čistit peroxidem vodíku (3% roztok). Mějte ale na paměti, že peroxid vodíku rozpouští krevní sraženiny, takže může dojít k obnovení krvácení.
  6. Na ránu můžete také nanést antibiotickou mast, která zabrání infekci.
  7. Pokud je to možné (rána není příliš velká, již nekrvácí a není na exponovaném místě), nepřikládejte na rány žádné obvazy. Výjimkou jsou zranění na nohách, které jsou velmi náchylné ke kontaminaci a zranění na exponovaných místech, kdy obvaz zpevněním okolí rány zabrání jejímu rozšiřování.
  8. Převezte zvíře k dalšímu ošetření k veterináři.

Kousnutí mravencem, bodnutí včelou, vosou

Zranění tohoto typu se často objevují na místech bez chlupů, na hlavě a v tlamě. Tato kousnutí a žihadla způsobují bolest a místní zánět. Vícenásobná kousnutí a žihadla mohou vést až k anafylaktickému šoku.

První pomoc:

  1. Odstraňte mravence, nebo žihadlo. V případě žihadla je dobré napřed lehkým otřením vatou, nebo hranou kreditní karty odstranit svalovou tkáň z konce žihadla - tím zabráníte dalšímu vstříknutí jedu do tkáně. Poté žihadlo vytáhněte například pinzetou.
  2. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody a trochy vody. Pastu pak naneste na ránu.
  3. Ránu můžete ochladit přitlačením sáčku s nadrceným ledem pomocí obvazu.
  4. V případě podezření na alergickou reakci, kontaktujte svého veterináře, který vám sdělí správnou dávku a typ antihistaminika. V případě, že pes není při vědomí, nic mu ústy nepodávejte!
  5. Převezte psa k veterináři pokud:
    • má problémy s dýcháním
    • otok neopadá
    • pes působí horečnatě, má příznaky šoku nebo alergické reakce.

Uštknutí

Psi mají tendenci být pokousáni od jedovatých hadů na hlavě a předních nohách. Hadí kousnutí může ovlivnit jeden nebo více tělních systémů včetně kardiopulmonálního, nervového, nebo procesu napomáhajícímu vytváření krevních sraženin. Vzhledem k srsti psa nemusí být hadí uštknutí jasně viditelné. Pokud had nebyl jedovatý, nebo nedošlo k vstříknutí jedu, budou bolest, otoky a modřiny v místě uštknutí minimální. To je sice dobré znamení, neznamená to však, že nemůže dojít k následným komplikacím, které mohou nastat až po 24 - 72 hodinách. Z tohoto důvodu navštivte vždy veterinárního lékaře.

První pomoc:

  1. Pokud je to možné, identifikujte hada.
  2. Omezte pohyb psa. Sníží se tak rychlost šíření jedu.
  3. Jed nevysávejte.
  4. Neaplikujte škrtidlo bez konzultace s veterinářem.
  5. Na ránu nepřikládejte led.
  6. Ránu nevymývejte.
  7. Převezte psa k veterináři.

Kousnutí pavoukem

Kousnutí pavoukem se nejvíce podobá bodnutí vosou nebo včelou. Navíc se může projevit svěděním a bolesté. První pomoc je shodná s pomocí při bodnutí včelou.

  1. Udržujte psa v klidu. Pavoučí jed se šíří velmi rychle.
  2. Ránu omyjte antibakteriálním mýdlem.
  3. Aplikujte studenou kompresi pomocí sáčku s ledem a obvazu.
  4. Převezte psa k veterináři.