Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Dog racing s kavalíry

Jedná se o kynologický sport, který lze lehce přiblížit ke koňským a chrtím dostihům, jen s tím rozdílem, že se běhá krátká rovinná trať, a to jak s překážkami, tak i bez nich a ještě vícekrát po sobě.

 


Sport pro každého

Dog racing pochází z USA, kde ho běhají pouze terriéři, a to již od šedesátých let. Do naší republiky se jako novinka dostal až v roce 2013. Jeho výhodou v ČR je fakt, že se jím může zabývat opravdu  každý pes, který má chuť běhat, a to od malého plemene až po jakéhokoliv velkého křížence, kromě chrtích plemen. Dog racing není vůbec náročný pro člověka, proto se ho může zúčastnit každý majitel psa, který rád běhá.

Co je cílem?

Pointou tohoto sportu je, aby pes doběhnul co nejrychleji do cílového prostoru. U jednotlivých běhů se mu měří čas a běhy se poté sčítají. Jsou celkem čtyři.

Jak vypadá trať?

Běhá se na rovinné pískové dráze do 100 m za střapcem. Na jejím konci je umístěna molitanová stěna s malým otvorem (imitujícím díru do nory), kterou musí pes proběhnout, střapec pak mizí v odchytovém prostoru. Na dráhu se rozmísťují i překážky..

Sčítají se čtyři běhy

Dog racing je rozdělen do několika skupin dle velikosti psa. Dále psi mohou běhat jednotlivě nebo ve skupinách. Záleží na tom, jak jsou plemena snášenlivá. Jestliže psi běhají ve skupinách, losují si pořadí a dle doběhů se bodují nebo vylučovací metodou se dopracují k vítěznému pořadí. Startuje se z boxů.

 

V ČR máme jen jednu dráhu

Dráha je oplocena, takže pes nemůže nikam vyběhnout. V odchytovém prostoru čeká jeho majitel a po doběhnutí si psa ihned odvádí. 

Prozatím je v České republice jediná dráha a to v Praze 9 – v ZKO Starý Hloubětín.

Tréninky a licence

Tréninky probíhají zpravidla dvakrát v měsíci a psi se postupně učí, jak startovat bez problému z boxů, buduje se zájem o střapec a zákusy (při trénincích se střapec psovi vždy ponechá jako odměna) a probíhání zúženým prostorem, který žádnému psovi problém nečiní. Někteří jedinci zvládají vše spojit po prvním tréninku (vybíhání z boxů, sledování střapce, proběhnutí stěnou do odchytového prostoru), jiní si zopakují dva aý tři tréninky a  pak mohou bez problému plnit licence, pokud dovrší daného věku. 
Pro vystavení licenčního průkazu musí být splněny čtyři licenční tréninky.

Protože tento sport u nás teprve začíná, rozdělují se nyní psi dle kohoutkové výšky. Jakmile se bude počet čtyřnohých sportovců navyšovat, rozdělí se i dle FCI skupin.

Více informací o tomto novém sportu najdete na klubových stránkách: www.ceskydogracingklub.cz.

Zpracoval ČDRK a foto použito z archivu ČDRK.

Textová korektura: Michaela Weidnerová