Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Svod mladých kavalírů

Jedná se o odbornou chovatelskou akci, která slouží především pro brzské posouzení kvalit rodičovského páru. Provádí se celkový posudek exteriéru s poukázáním na stávající klady a nedostatky jedince. 


Poslední dobou se množí dotazy ohledně bonitací a svodu dorostu, tak nám dovolte, abychom vám poskytli několik informací a rad.

SVOD DOROSTU je určen pro mladé jedince od 6. do 24. měsíce věku. Od půl roku kvůli zubům – kavalír je v té době již plně přezubený, a do dvou let proto, že je pak již plně dospělý a svod dorostu pro něj už nemá význam. Svod využívají především začínající chovatelé, aby se ujistili, že jejich štěňátko dobře prospívá, případně se poradili o výživě, pohybové aktivitě nebo výstavní dráze svého kavalírka. Svod je také výbornou příležitostí k vyzkoušení reakce štěněte na větší množství psů a lidí a na kontakt s posuzovatelem. Pes je předveden v pohybu a postoji; na stole je mu zkontrolován chrup a samcům varlata. Absolvování svodu dorostu je poznamenáno do průkazu původu, rozhodčím je vyhotoven posudek.

Svod dorostu není pro chovnost ani pro účast na výstavách povinný.

Na svod dorostu je potřeba pejsky připravit. Měli by dokázat klusat volně na vodítku u nohy se zvednutou hlavou, neměl by je děsit dotyk cizího člověka, měli by umět stát na stole a nechat si spočítat zuby. Pro pěkné předvedení je vhodné použít výstavní vodítko nebo alespoň obojek a vodítko. Kšíry a „flexina“ nejsou příliš vhodné. Kavalír není plemenem náročným na úpravu srsti, ale bylo by skvělé, kdybyste svého pejska před účastí na svodu pořádně vyčesali a případně i vykoupali. Někteří jedinci mají po vyšamponování tzv. „otevřenou srst“, to znamená, že jim chlupy na zádech odstávají vzhůru od těla. Tomu předejdete tím, že psa vykoupete třeba již týden před akcí nebo jej po koupeli ošetříte vhodným kondicionérem a s pomocí kartáče vyfénujete do sucha.

NA SVOD DOROSTU SI NEZAPOMEŇTE VZÍT ORIGINÁL PRŮKAZU PŮVODU PSA!

Nezapomeňte svého psa online na svod a případně na požadovaná vyšetření přihlásit alespoň jeden měsíc před datem konání.

Svody jsou nyní pořádány na jaře a na podzim v Čechách a v létě na Moravě.

Budeme se na vás těšit.

Výbor klubu

Svodová karta
(pdf, 48,2 kB)