Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Na dílech 807/6
141 00 Praha 4
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Svod mladých kavalírů

Jedná se o odbornou chovatelskou akci, která slouží především pro brzské posouzení kvalit rodičovského páru. Provádí se celkový posudek exteriéru s poukázáním na stávající klady a nedostatky jedince. 


Svod mladých je v našem klubu pouze doporučený, nikoli povinný pro účast na bonitaci a dál do chovu. Rozhodčí hodnotí psa nebo fenu v období růstu, tzn. mezi šestým  a patnáctým měsícem, a to v pohybu a tzv. ve statice.

Svody mladých se pořádají zpravidla dvakrát až třikrát v roce a jejich termíny naleznete v kalendáři akcí.

A co vás čeká?

Hodnocení v pohybu:

 • Pejska vedete vedle sebe vlevo, vodítko (nejlépe výstavní) držíte v levé ruce, jdete svižně, aby pejsek vedle vás mohl pohodlně klusat. Pokud máte výstavní vodítko, sundejte napřed pejskovi obojek.
 • S pejskem vlevo jdete buď rovně tam a zpět nebo v kruhu (proti směru hodinových ručiček), kdy vedete pejska vlevo, jakoby vnitřkem kruhu.
 • V pravé ruce můžete mít odměnu (piškotek, granuli,…), kterou pejskovi ukážete – poběží pak vedle vás ochotněji.
 • Nácvik: trénovat můžete začít i v obýváku, pár kroků tam a zpátky, pak se přesuňte ven do prostředí, které zná a nakonec do rušného prostředí, kde ještě nebyl (park, náměstí…). Pokud se při cvičení pejsek zastaví, nezmatkujte, ukažte mu znovu odměnu, strčte mu ji před čumáček a lákejte ho, až se znovu rozběhne. Pejska povzbuzujte a chvalte, aby pochopil, že klusat vedle vás je přesně to, co po něm chcete a že za to dostane odměnu. Při cvičení se vždy soustřeďte pouze na pejska, mluvte jen na něj, používejte jen slova, která pro něj mají význam a která zná. (Výrazy typu: „Jejda, co to zase děláš ,nešiko?" nebo „Pro pána, co to tu zase předvádíš?" mu rozhodně neřeknou, co od něj chcete.)
 • Trénujte krátkou dobu – jakmile vidíte, že se pejsek nesoustředí (může to být i po pár minutách, pracujete s dorostencem, tomu odpovídá doba, kdy je schopen soustředění), ukončete cvičení nějakým úspěšným cvikem (pár kroků vedle vás), odměňte a pochvalte ho a pokračujte další den.
 • Cílem je, aby vedle vás klusal spokojený kavalírek a aby se vám to oběma líbilo.
 • NIKDY pejska při cvičení netrestejte, pokud se něco nepovede, není to jeho chyba.

Hodnocení v postoji na stole:

 • Pejsek by měl na stole klidně stát a nechat si prohlédnout hlavu, zuby a prohmatat celé tělo. To je potřeba také nacvičit.
 • Nejdřív je potřeba, aby nám pejsek ze stolu neutíkal, neskákal dolů apod. Nácvik můžete provozovat doma i venku na jakékoli zvýšené ploše (vyhněte se jídelnímu stolu, pejsek by si pak myslel, že na něj může vyskočit kdykoli). A teď jak na to. Vezměte pejska na vodítko, doveďte ho ke „stolu", poklepejte na stůl a dejte povel, např. „na stůl". Přitom na stůl položte pamlsek. Pak zvedněte pejska na stůl a nechte ho, aby si pamlsek našel a zbaštil. Pochvalte ho, podrbejte, po chvilce jej postavte zas na zem. Tohle párkrát zopakujte u stejného „stolu" a pak i u jiných. Můžete využít i venkovní lavičky, betonové podstavce, cokoli je pro pejska nahoře. Uvidíte, že se po pár opakováních bude sám na „stůl" snažit dostat.
 • Pokud jste ve fázi, že „stůl" je jeho oblíbené místo – dostává tam přece pamlsky, uděláme další krok. Chceme, aby pejsek stál. Pamlsek mu už nenecháme na stole ležet, ale dáme mu ho z ruky a jen když stojí. Aby pochopil, co chcete, dejte mu povel „postoj" nebo „stůj" a jednou rukou mu zezadu zvedněte zadek, až se postaví. A chvalte a zase chvalte.
 • Prohlídka zubů je pro pejsky nepříjemná, ale je nutná. Pejsek při ní může na stole sedět. Zuby se prohlížejí při zavřené tlamě – hodnocení skusu zubů a pak při široce otevřené se kontroluje, zda je chrup kompletní. Pejsek by měl v klidu (bez ňafání, vrčení a kousání) snést, že prohlídku udělá rozhodčí, tedy pro něj cizí člověk. To můžete natrénovat doma, kdy se mu za zuby budete dívat vy nebo kdokoli, kdo přijde na návštěvu nebo na procházce, kdy pořádáte někoho ze známých pejskařů. Vždy, když si nechá na tlamu sáhnout od vás i od cizího člověka pejska pořádně pochvalte a odměňte. Nechtějte výsledky hned, pokud budete cvičit každý den chvilku, máte za týden natrénováno.
 • Prohlídka hlavy a těla probíhá ve stoje. Pejsek by měl snést, že na něj sahá cizí člověk, který mu prohmatá hrudník, přední i zadní nohy, u pejsků také zkontroluje varlata. Měl by v klidu stát, samozřejmě jej při tom chvalte a motivujte pamlskem. Nácvik je v podstatě stejný jako při nácviku prohlídky zubů, jen u něj pejsek stojí – můžete mu jednou rukou přidržovat zadeček nahoře a druhou mu nabízet pamlsek. Pamlsky pejsky obvykle tak zaujmou, že zapomenou, že na ně někdo sahá.
 • Rady na závěr: 1. Cvičení musí bavit vás, pak bude bavit i vašeho pejska, je to přece něco, co dělá s vámi, svým milovaným páníčkem/paničkou a to je to, po čem touží. 2. Cvičte často a krátce. 3. Cvičte vždycky jen s nenakrmeným pejskem (na lačno), pokud budete cvičit po krmení, nebude pamlsek pro vašeho kavalírka tak lákavý. 4. Chvalte často a nahlas a přehnaně, docílíte daleko rychleji výborných výsledků.