Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Dogdancing s kavalíry

Dogdancing neboli česky tanec se psem je jedním z divácky nejvděčnějších sportů, který lze (nejen) s kavalíry provozovat. A zároveň jedním z nejdostupnějších, protože  jeho základy zvládnete jen s hrstí pamlsků a chutí svého čtyřnohého kamaráda něco naučit – i bez rekvizit, i na malém prostoru nebo během procházky.


O co jde?

Zjednodušeně řečeno jde o sérii cviků a triků, které pes pod vedením svého páníčka provádí v rytmu hudby. V různých zemích se tento sport nazývá různě – kromě pojmu „dogdancing“ se proto můžete setkat s názvy Heelwork to Music (zejména v Anglii,  heelwork = chůze u nohy), Musical Freestyle (Amerika), Canine Freestyle (Holandsko) atp.

Sport pro každého

Dogdancingu  se může věnovat prakticky kdokoli a s jakýmkoli plemenem, nicméně kavalír patří k jednomu z nejvhodnějších i pro úplné začátečníky, a to včetně dětí. To potvrzují i postřehy trenérů a rozhodčích pro dogdancing  i těch, kteří se tomuto sportu s kavalírem věnují:

Petra Malá, rozhodčí a trenérka dogdancingu: „Toto plemeno jsem poznala díky dogdancingu a můj názor na něj je jen pozitivní. Kavalír mi přijde jako veselý, přátelský, neagresivní a beze sklonu k nervozitě. Je to plemeno, které je ochotné pracovat a respektovat jak dospělé, tak i děti. Dokáže pracovat i pod větším stresem a přitom si zachovat svojí veselou povahu se stále se vrtícím ocasem. Při dogdancingu jsou velmi elegantní a vždy mě baví se na ně koukat. A viděla jsem je nejen na dogdancingu – i na agility běhají pěkně svižně. Pokud mi dnes někdo položí otázku, že si chce pořídit pejska, který by byl vhodný do rodiny, měl rád děti, pohyb, a aby ho noví majitelé zvládli, jistě doporučím kavalíra.“ 

Anna Říhová, rozhodčí pro dogdancing, trenérka poslušnosti:„Kavalíři se mi v dogdancingu moc líbí. Přijdou mi povahově vyrovnaní, což je důležité. Líbí se mi, jak jsou schopni pracovat s dětmi a v sestavách je vidět, jak si to takový tým užívá. Jsou učenliví a vnímaví. Myslím si, že jsou vhodní i pro začátečníky.“

Linda Víšková (14 let): „Figaro je můj první pes a dogdancing jsme začali trénovat, když mi bylo dvanáct let a jemu asi půl roku. Moc nás to oba baví a je to i vidět, když tancuje, vrtí si při tom ocáskem. Trénovat můžeme i doma, není potřeba moc místa.“

Máme čtyři divize

U nás tento sport zastřešuje Dog Dancing Club ČR a pro zkoušky se rozděluje na čtyři divize (závodí se jen ve dvou – HtM a F, které mohou zahrnovat i prvky a sestavy MD a DwD viz Závodní a zkušební řád v odkazu níže):

  • MD (Musical Dressage) – spočívá v  ladném pohybu psovoda i psa do rytmu hudby. Důraz se klade na plynulý klus a přesnou práci psa, cviky by měl provádět se vztyčenou hlavou.
  • HtM (Heelwork to Music) – neboli práce u nohy na hudbu. Většina prvků předvedených v této divizi musí být provedena u nohy psovoda. Tato divize také vznikla jako první, a to z obedience.
  • F (Freestyle) – divácky nejoblíbenější divize. Vystoupení by mělo tvořit nějaký příběh, či být postaveno na nějakém motivu.
  • DwD (Dance with Dog) – náročná divize, kde musí psovod tančit a přitom ovládat psa. Do této divize je potřeba spolehlivé a vyrovnané zvíře.

Fantazii se meze nekladou

Záleží na fantazii psovoda, jaké cviky a triky svého psa naučí (i jak je pojmenuje) – nejoblíbenější jsou otočky, slalom mezi nohama, různá chůze, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda..., ale povoleno je cokoliv, co neohrožuje zdraví psa (pozor zejména u mladých pejsků, pro jejichž nedovyvinuté klouby mohou být nebezpečné i nevinně vyhlížející cviky jako couvání, chůze na zadních, skoky nebo rotování v otočkách  a sudech).

Cviky a triky z dogdancingu se mohou hodit, i když se tomuto sportu nechcete věnovat závodně – pro radost, pobavení, nebo jako doplněk k dalším psím sportům – posilují vztah psa s člověkem a rozvíjí jeho soustředění, koordinaci, ohebnost… Navíc pohled na sehranou dvojici zaujme a potěší každého, takže s chutí do toho!

Kam pro informace?

Užitečné odkazy:

DogDancing Club ČR (www.dogdancingclubcr.cz)

Závodní a zkušební řád pro dogdancing v ČR (ke stažení na DogDancing Club ČR)

Paws-n-music – anglicky / česky (www.paws-n-music.co.uk)

Dogdancing ve Wikipedia

Knihy o dogdancingu:

Dogdancing (Kateřina Lerlová)

Od psích triků k dogdancingu (Alena Smolíková)

 

Fotografie pořídila a s jejich publikováním na klubových stránkách laskavě souhlasila Martina Irglová (Dogdancing Club ČR)