Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Kavalír TOP terapeut

Kromě soutěže krásy a mistrů ve sportu bychom také rádi ocenili nejlepšího pejska/fenku v oblasti sociální sféry. Pejsci jsou nejen společníky pro nás samotné, ale prostřednictvím nich můžeme navodit příjemné relaxační prostředí lidem, kteří již pejsky nemohou mít, nebo se o ně nemohou starat. Takový pejsek tvoří tým se svým psovodem a aktivně přispívá ke zlepšení duševního zdraví člověka.


Kavalír King Charles španěl je ideálním malým plemenem vhodným pro canisterapii. Osvědčuje se zejména u seniorů, v nemocnicích, ale i u malých dětí. Naopak nedoporučují se návštěvy u mentálně postižených, kde by mohlo dojít k fyzické újmě pejska v důsledku nekoordinovaných pohybů. Zde jsou vhodnější větší plemena.

Nejnovější studie ukazují, že kontakt se psy funguje na lidský mozek jako droga. Dokáže efektivně snižovat stres, krevní tlak a uvolňuje serotonin, dopamin a oxytocin (tzv. hormon lásky a důvěry). Pejsci mají o 1,5°C vyšší teplotu, proto velký význam při kontaktu má také prohřívání kloubů a celkové uvolnění. Různými činnostmi a prostřednictvím pejska můžeme rozpohybovat lidi, kteří nemají chuť do pohybu. Zde je pejsek výborným motivátorem.


Sociální sférou je myšleno prostředí nemocnic, LDN, domovů seniorů, ale také stacionářů, dětských domovů či aktivních činností s pejsky v MŠ nebo na ZŠ.
Základem všech těchto aktivit by mělo být složení canisterapeutické zkoušky, které je dnes již běžně vyžadováno při canisterapeutické činnosti v zařízeních. Pejsek se povahově testuje, zda-li je vhodný k vykonávání této práce. Odborníkem na svého psa jsme však my samotní, a tak díky blízkému soužití víme, v čem se pejsek necítí pohodlně a těmto činnostem se vyvarujeme.
V ČR zatím není jednotný systém testování. Některá sdružení jsou zaměřená pouze na výcvik. Doporučujeme proto vybírat taková zařízení, kde se testují povahové vlastnosti pejska. Za otestování lze také považovat potvrzení zařízení, kde se pejsek pohybuje, byl přezkoušen a obdrží o tom doklad. Platné poté budou pouze canisterapie vykonané na tomto konkrétním zařízení.

Z canisterapeutických sdružení doporučujeme:

http://www.canis-sdruzeni.cz/

http://www.pomocnetlapky.cz/cz/