Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sídlo klubu:

Cavalier King Charles Spaniel klub Čech, Moravy a Slezska

Teplýšovice 94
256 01 Benešov
Czech Republic

Korespondenční adresa:

Teplýšovice 94
256 01 Benešov


Torze žaludku

Torze žaludku ve většině případů postihuje spíše velká a obří plemena se širokým a hlubokým hrudníkem, nicméně i majitelé kavalírů by měli být blíže obeznámeni s tímto život ohrožujícím stavem a vhodnou prevencí.


K žaludeční distenzi dochází tehdy, když je žaludek rozšířen velkým množstvím potravy, plynu nebo kapalinou. Může se objevit u kteréhokoliv plemene psů, v jakémkoliv stáří. Je časté u štěňat, které mají sklon k přejídání. Tento stav může vést až k torzi žaludku. Jde opravdu o závažný a život ohrožující stav. Žaludek se může otočit o 90 až 360 stupňů, dochází k přerušení dodávky krve a zabránění normálního pohybu plynu a materiálu v zažívacím traktu. Uzavře se jícen, což omezí schopnost psa zmírnit distenzi říháním nebo zvracením.

Pokud máte podezření na torzi žaludku u vašeho psa, kontaktujte okamžitě veterinárního lékaře. Zpoždění může být v tomto případě pro vašeho psa fatální.

Vzhledem k tomu, že jde o velmi závažný problém a neexistuje žádná první pomoc a léčba, kterou můžete provést sami. Prevence je velmi důležitá:

  1. Nezatěžujte psa hodinu před a po jídle.
  2. Po jídle nepřevracejte psa při hře na záda.
  3. Snažte se psa naučit nehltat jídlo.
  4. Je lepší krmit psa dvakrát denně, než jen jednou.